Haber

KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karaman, elma bahçelerini inceledi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMU) Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversite bünyesindeki elma bahçelerini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.

Karaman, üniversite bünyesinde özel meteoroloji istasyonu, tam otomatik sulama ve gübreleme sistemleri, bahçede örtü sistemleri gibi altyapıların kurulmasıyla bölgede yoğun olarak yetişen türlerle ilgili çalışmaların yoğunlaştırılacağını gazetecilere bildirdi.

Tesisin tamamlanmasının ardından bölge üreticilerinin ihtiyaçlarının karşılanacağını kaydeden Karaman, şunları kaydetti:

Edindiğimiz tecrübeler sonucunda gerek üniversitemizde ilgili bölüm öğrencilerine gerekse bölge üreticilerine yetiştirme tekniklerini uygulayarak budama, gübreleme, ilaçlama ve hasat gibi ihtiyaç duyulan konularda uygulamalı eğitimler planlıyoruz. bilgi ve teknoloji ile bütünleşen çalışmalar.Özellikle üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu bitki hastalık ve zararlılarının biyolojik döngüsü takip edilerek erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi, daha etkin gübre uygulama tekniklerinin geliştirilmesi, Bölgedeki yüksek performanslı çeşitlerin tespiti ve adaptasyonu. Tesisimiz aynı zamanda Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi için de altyapı sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu